İlk yardım bilgileri toplumun tüm bireyleri için bir ihtiyaçtır. Bu kez konumuz, bebek ve çocuklarda “yüksek ateş”


İlk yardım eğitimleri mevzuata baktığımızda, şirketlerde belirli çalışan sayıları için zorunluluk getiriyor. Ancak Wellpoint Akademi olarak önemini bir kez daha vurgulayarak, ilk yardıma ilişkin bilgilerin, toplumun tüm bireyleri için bir ihtiyaç olduğunu ve mevzuat nedenli zorunluluğundan çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu kez de örnek olarak sizlerle bebek ve çocuklarda “yüksek ateşe ilişkin” bilgileri paylaşmak istedik.

Yüksek ateş kendi başına bir hastalık olmayıp aslında hastalığın bir belirtisidir. Her çocuğun ateşi çıkabilir. Bu durum, vücudun savunma mekanizmasıdır ve ateşin yükselmesi, vücudun savunma sisteminin ne derece sağlıklı çalıştığının bir göstergesidir.

Ateş yükseliyorsa, kanda enfeksiyon mevcut demektir. Vücut buna bağlı olarak kendini koruma altına almak için vücut ısısını daha da yükseltmeye başlar. Çoğu ebeveyn bu durumdan oldukça endişe duyar ve ateşin bir an önce hızlıca düşmesi için bazı yanlış uygulamalara başvururlar. Bu durumda akıllara ilk gelen alkol, sirke veya buz kullanmaktır.

Oysa ki alkol, sirke ve buz; damarların ani olarak önce büzülmesi ve sonra da genişlemesine neden olur. Damarların ani olarak büzüşmesi, ateşin hemen düşmesine neden olur, sonrasında ise damarlar genişlemeye başlar ve bu kez ateş çok daha fazla yükselir. Özellikle bebeklerde havale riskini artırır.

Özetle bu uygulamalar işe yaraması açısından aldatıcı ve geçici çözümlerdir. Bununla birlikte ateşin kontrolsüzce ve kısa süre içinde düşürülmesi vücudun savunma mekanizmasını olumsuz etkilediği gibi bir nevi koruma kalkanı olan bağışıklık sistemini zayıflatır.

Bu yüzden yapılacak ilk yardım müdahalesinde şunlara dikkat etmemiz gerekiyor:

  • Bebeğin giysileri çıkarıldıktan sonra vücudun özellikle eklem bölgelerini (koltuk altı, kasıklar, diz arkaları, ense, alın, vb.) ılık su ile ıslatılmış süngerle silmek ya da oda sıcaklığında ılık bir duş aldırmak (ateşin kontrol altında tutulmasını sağlamak için),
  • Bebeğin doktoru tarafından uygun görülen şurup, ateş düşürücü vb. ilaçları zaman kaybetmeden vermek,
  • Kontrol altında tutulamayan durumlarda ise, mutlaka profesyonel yardım almak.

Yüksek ateş yaşamayalım, yaşanırsa da, doğru müdahale edelim.