Sodexo Çalışanlarına Atık Yönetimi Eğitimi


 

IMG_20150723_144905167_HDR

 

SODEXO PERSONELİ ATIK YÖNETİMİ EĞİTİMİNİ WELLPOİNT AKADEMİ İLE GERÇEKLEŞTİRDİ

 

23 Temmuz 2015 tarihinde Baymak Tepeören fabrikasında görev yapan Sodexo çalışanlarına Atık Yönetimi Eğitimi verildi.

 

Eğitim çalışanların görev yeri olan fabrika kafeteryasında yapıldı. Eğitime katılan tüm katılımcılara eğitim notları dağıtıldı. Kendi çalışma alanlarına spesifik konular özellikle değerlendirildi.

Eğitim sırasında özellikle vurgulanan katı atıkların kaynağında ayrıştırılması konusunda çalışanlar çok istekli olduklarını belirttiler. Ancak, belki de ülkemizde bir çok yemek yapılan işletmede de yaşanan ortak bir sorunu gündeme getirdiler.

Yiyecek üretimi ve tüketimi sırasında ortaya çıkan çöplerin kaynağında ayrıştırılması aynı anda yemek üretimi ile de uğraşan personel açısından bir hijyen sorununa yol açıyor. Temel hijyen prensipleri gereği aynı anda hem yiyecek ürünlerinin hem de çöplerin elleçlenmesi ciddi riskler yaratabiliyor. Bu nedenle çalışanlar kaynağında ayrıştırma için istekli oldukları halde yeterli insan kaynağı olmadığı için bu alanda yeteri kadar başarılı olamadıkları kanaatindeler.

Eğer günlük çalışma temposu içinde ayrıştırmaya daha fazla zaman ayırabilecek olurlarsa kendilerini de bu anlamda daha mutlu hissedeceklerini belirttiler.

Yine günlük faaliyetleri sırasında kaynağında atık ayrıştırmayı zorlaştıran bir de operasyonel bir faktörü belirttiler; çöp ayrıştırma sahasının yiyecek üretim sahasına uzak olması, atık ayrıştırmasının önünde bir engel gibi görünüyor.

Çalışanların eğitim sırasında tartışmalara katılarak ve sorular sorarak sergiledikleri bilinç seviyesi bizi çok mutlu etti.

Sodexo’yu bu eğitim çalışmasını desteklediği için tebrik ediyoruz.

 

Wellpoint Akademi

Burak İnal